Geri
Abkant - Giyotin KesimCnc Hassas Plazma KesimGalvaniz KesimLazer KesimPlazma KesimSilindir BükümWater Jet Kesim

Water Jet Kesim

Resimler
Water Jet (Su Jeti) ile Kesim Nedir

Water jet (su jeti) ile kesim paslanmaz çelik, paslanmaz sac, bakır, cam, pleksi, kauçuk, granit, mermer gibi malzemelerin bilgisayar ve yapay zeka tabanlı makineler kullanılarak çok yüksek basınçlı su ile kesilmesi işlemine verilen isimdir. Su jeti ile kesimde çok ince kalınlıklardan, kalın kalınlıklara kadar kesim yapabilmek mümkündür. 0.1 mm’den 200 mm’ye kadar hemen hemen tüm malzemelerde sert veya yumuşak olması farketmeksizin kesim yapılabilmektedir. Su jeti kesimi sert veya yumuşak malzemelere farklı çaplarda su veya su abrasiv karışımının çok yüksek basınçla ve oldukça yüksek bir hızla püskürtülmesi şeklinde uygulanır. Su jeti teknolojisi ile metaller ısınmadan, sertleşmeden, şişmeden ve deforme olmadan kesilebilir. Bilgisayarda tasarımı yapılan görsel şekiller, Su jeti ile kusursuz ve çapaksız bir şekilde materyallere uygulanır ve kesilir. Su jeti ile kesim hızlı ve ekonomiktir. Su jeti kesimi ile üretilen ürünlerde kesim sonrası kenarlar temiz ve keskindir. Kolay kullanımıyla tercih edilen bir yöntemdir. Makine ile kesim parçasının aynı düzlemde olması dolayısıyla makineye yükleme ve boşaltma yapmak oldukça kolaydır.

Water Jet (Su Jeti) ile Kesim Hizmetleri 

Su jeti ile kesim yüksek basınçlı ve yüksek hızlı kesim yapmasından dolayı oldukça net ve düzgün bir kesim yapma özelliğine sahiptir. Bu sayede sert ve yumuşak malzemelerin kesiminde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Su jeti ile kesim hizmetleri çelik sanayiinde sert ve yumuşak çeliklerin kesilmesinde, alüminyum gibi yumuşak metallerin aynı zamanda titanyum gibi oldukça sert metallerin kesilmesinde kullanılır. Bakır, pirinç, çinko, kurşun gibi sünek özellik gösteren metallerin eğilip bükülmeden net bir şekilde kesilebilmesinde su jeti kesim hizmetlerinden yararlanılır. Cam ve pleksiglas gibi sert ama kırılgan malzemelerin kesilmesine yönelik su jeti kesimi hizmetleri mevcuttur. Ayrıca mermer, granit, seramik gibi malzemelerin kesilmesi de su jeti kesim hizmetleri ile sağlanır. Su jeti ile kesim malzemelerin ısınmasını önlemesi sebebiyle aynı zamanda kesimin su ile olması dolayısıyla yanıcı malzemelerin kesiminde de vazgeçilmez bir yöntemdir. Yanıcı malzemelerin kesilmesi hizmetleri de su jeti kesimi ile mümkün olmaktadır.  

Water Jet (Su Jeti) ile Kesim Nerelerde Kullanılır

Water jet (su jeti) ile kesim çok hızlı, kesin ve net kesimler yapabilmesi sayesinde birçok iş dalında tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde kesilen malzemelerin kenarları pürüzsüz ve oldukça keskindir. Temiz kesim yapabilmesi sayesinde endüstride sıkça kullanılan bir kesme yöntemidir. Kullanım alanı çok geniş bir yelpazededir. Gıda sektöründe taze, kuru, paketlenmiş ürünler su jeti yöntemiyle kolaylıkla işlenebilmektedir. Sistem esnek imalat ve otomatik imalat sistemlerine kolayca adapte edilebildiğinden normalde verilmesi zor olan şekiller su jeti sayesinde kolayca mümkün olmaktadır. Tekstil ve giyim sektöründe kumaşların şekillendirilmesinde çok faydalı olan bir yöntemdir. Kumaş esnek ve yumuşak bir malzeme olduğundan deforme edilmeden kesilmesi ve şekil verilmesi oldukça zor olan bir malzemedir. Esnek malzemelerde deformasyona yol açmadan net ve keskin bir şekilde kesme yapabilen water jet kesim sayesinde kumaşlar kesilmektedir. Water jet kesim ayakkabı ve deri sanayiinde de kullanılmaktadır. Zararsız kesim sayesinde deri ve ayakkabı sektöründe malzemelerdeki fire yüzde on beş oranında azalmıştır bu da su jetinin ekonomiye katkısının olduğunu göstermektedir. Kağıt ve mukavva sanayiinde özellikle karton kutu ve paketlerin üretiminde kenarların yırtılmasına ve buruşmasına neden olmaması sebebiyle tercih edilmektedir. Kauçuk ve plastik sanayiinde hammaddelerin yumuşak malzemeler olması sebebiyle kullanılmaktadır aynı zamanda bu yöntemle istenilen üç boyutlu şekilleri de elde etmek de mümkün olabilmektedir. Water jet ile kesimin özellikle otomotiv sanayiinde oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Otomotiv sanayiinde araç ön panelleri, yakıt tankı korumaları, fiberglas yaylar, araç içi halılar, koltuk arkalıkları, asbest fren balataları ve kompozitten yapılan diğer aksamın üretilmesi ve buna benzer diğer üretimlerde sıklıkla kullanılır.

Water Jet Firmaları

Water jet kesim sektöründe firma sayısı oldukça fazladır. Türkiye’de bu yoğunluk özellikle İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi sanayi bölgelerinde yoğunlaşmıştır. İzmir ‘de Kanaat Demir bu hizmeti yıllardır uzman kadrosu ile gerçekleştirmektedir. Müşteri hizmetlerimizde water jet hizmeti hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve bu hizmeti uygun maliyetlerle bizlerden temin edebilirsiniz.
Hizmet Resimleri Water Jet KesimWater Jet KesimWater Jet KesimWater Jet KesimWater Jet Kesim